XV Ogólnopolskie Rozgrywki Salezjańskich Animatorów Sportowych

XV Ogólnopolskie Rozgrywki Salezjańskich Animatorów Sportowych

Wiele dworków, majątków,
Ogrodowych zakątków
Wielkopolskie hołubia równiny;
Ale rzec się ośmielę,
Że przełożysz niewiele
Nad uroki śmiełowskiej dziedziny.


Jacek Kaczmarski – Czaty śmiełowskie

W dniach 12-14.10.2012 roku, SALOS Dobieszczyzna gościł w „Szwajcarii Żerkowskiej” przedstawicieli Stowarzyszeń Lokalnych SALOS, prezesów, wiceprezesów, trenerów, animatorów, którzy podczas IX Ogólnopolskich Rozgrywek Salezjańskich Animatorów Sportowych realizowali statutowe cele Organizacji, wzbogacając je elementami religijnymi, kulturalnymi, naukowymi i rywalizacją sportową.

Pierwszego dnia wieczorem koncert organowy w kościele w Brzóstkowie.

Klasycystyczny kościół św. Jana Chrzciciela z 1839-40 roku wzniesiony na miejscu poprzedniego obiektu drewnianego z 1660 roku, zrekonstruowany po pożarze w 1913 roku. Charakterystycznym elementem jest ośmiokolumnowy, wysoki portyk i wieża w fasadzie zachodniej. Wnętrze o wystroju klasycystycznym, na wyposażeniu znajduje się barokowa rzeźba św. Jana Chrzciciela z końca XVIII wieku, w ołtarzu bocznym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Śnieżnej w sukience srebrnej z XVII wieku.
To tutaj został pochowany płk. Ludwik Szczaniecki, adiutant gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, uczestnik kampanii napoleońskich. Po wspaniałej uczcie organowej dla chętnych kręgielnia i bilard.

W sobotę Muzeum im. Adama Mickiewicza w Śmiełowie, mieszczącego się w pałacu z 1797 roku i drewniany kościółek w Lwowie.
Wzniesiony w XVII w. W 1 poł. XIX w. z fundacji Hieronima Gorzeńskiego dobudowano murowaną kaplicę grobową. W 1901 r. dostawiono kruchtę. Restaurowany, ostatnio w latach 1972-73 i 1997-99.
Konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Do prostokątnej nawy przylega węższe, zamknięte trójbocznie prezbiterium, z zakrystią od strony północnej. Przy północnej ścianie nawy murowana kaplica grobowa Gorzeńskich z przybudówką dostawioną w 1901 r., od strony południowej dwukondygnacyjna murowana kruchta. Dachy kryte gontami, nad kaplicą – dachówkami. Nad nawą wieżyczka na sygnaturkę z hełmem cebulastym krytym gontem. Wewnątrz stropy. Wnętrze pokryte skromną dekoracją malarską, odkrytą w 1997 r.
Wyposażenie jednolite, manierystyczne, z 1 poł. XVII w. W ołtarzu głównym rzeźby późnogotyckie; w polu środkowym Matka Boska z Dzieciątkiem na półksiężycu. Na belce tęczowej barokowy krucyfiks z 2 poł. XVII w. Przy północnej ścianie prezbiterium ambona koszowa. Późnogotycka chrzcielnica z 2 poł. XV w. W kaplicy płyty inskrypcyjne fundatorów.

Podczas IX ORSAS nie mogło zabraknąć części naukowej.
Uczestniczyliśmy w Ogólnopolskich Warsztatach Teoretyczno-Metodycznych nt. „Kultura fizyczna a socjalizacja”, otrzymując certyfikat podpisany przez prof. dr hab. Zbigniewa Dziubińskiego, przewodniczącego Komitetu Naukowego.

Podczas rywalizacji sportowej, w turnieju piłki siatkowej zwyciężyła Inspektoria Sióstr Salezjanek, przed Inspektorią Wrocławsko-Warszawską i Inspektorią Pilską ,reprezentowaną przez animatorów z Debrzna.

Niedziela, to uroczysta msza święta w kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika, który znajduje się na jednym z pagórków Żerkowa, niewielkiego miasteczka na południu Wielkopolski. Świątynia powstała w latach 1710–1718, najprawdopodobniej według projektu Jana Catenazziego. Jest to barokowy kościół z jedną nawą, wejściowymi kruchtami i wypukłą absydą za prezbiterium. Budynek nie ma wieży. Z jednej strony przylega do niego kaplica nakryta kopułą. Nad całą bryłą kościoła góruje nieco wysunięta, reprezentacyjna fasada frontowa. Światło do środka wpada przez wysoko osadzone okna ze spłaszczonymi łukami.
Wnętrze świątyni jest kryte nad prezbiterium spłaszczoną kopułą. Zachowały się w nim bogate dekoracje stiukowe i oryginalna polichromia z pierwszej połowy XVIII w. W głównym ołtarzu znajduje się obraz św. Stanisława Biskupa. Zarówno malowidła ścienne jak i płótno z wizerunkiem patrona kościoła namalował znany franciszkański artysta Adam Swach.

SUPER gościnność Sióstr Salezjanek, zakwaterowanie o wysokim standardzie w Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym, smaczne jedzenie, słoneczna pogoda, atrakcyjny program, a przede wszystkim integracja środowiska SALOS-u.

Żal odjeżdżać. Do zobaczenia za rok w Stanionkach.

Galeria zdjęć

[shashin type=”albumphotos” id=”43″ size=”xsmall” crop=”y” columns=”6″ caption=”n” order=”date” position=”center”]

No Comments

Post A Comment